Blog swój postanowiłam poświęcić aspektom psychologicznym na korcie i poza nim. Dlaczego? Uważam, że tenis jest jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportu pod względem mentalnym. Dzieje się tak gdyż zawodnik w czasie gry może polegać tylko na sobie. Jeśli jego stan psychiczny zostanie zachwiany podczas trening, meczu czy poza kortem to nie jest on w stanie na 100% wykorzystać swojej formy fizycznej.

 W dzisiejszych czasach trening mentalny powinien być nierozłączną częścią całego procesu szkoleniowego przyszłego tenisisty. Ta dyscyplina sportu wymaga jak najwcześniejszego kontakt  z psychologiem sportu jeśli   z dziecka chcemy zrobić przyszłego mistrza Wielkiego Szlema. Proces szkoleniowy młodego zawodowca wymaga wtedy coraz wcześniejszej specjalizacji i rywalizacji, co wiąże się z nadmiernym stresem. Dlatego w obliczu takiej sytuacji pojawia się potrzeba włączenia do cyklu treningowego odpowiedniego przygotowania (treningu) mentalnego który przez wielu rodziców czy trenerów jest pomijany.

Jednak warto wiedzieć, że nie tylko zawodnik potrzebuje współpracować z psychologiem sportu. Jest on potrzebny także rodzicom i trenerom. Dlatego w niniejszym blogu poruszony zostanie także temat dotyczący tzw. „trójkąta” czyli współpracy między trenerem- rodzicem- zawodnikiem. Jest to zapewne jeden z ciekawszych i obszerniejszych tematów, a co ważne rozpatrywany przez każdego indywidualnie.

To tak w ramach wstępu dlaczego właśnie psychologii tenisa poświęcony będzie niniejszy blog. Mam nadzieję, że moje osobiste przemyślenia i analiza,  a także nabyta wiedza naukowa okażą się ciekawe i przydatne dla przyszłych młodych tenisistów, ich rodziców oraz trenerów.

Zapraszam do lektury już wkrótce….

Agnieszka Skrobisz
Trener II klasy

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this