Blog

Relacja między rodzicem, a trenerem

Zarówno rodzic jak i trener spełniają ważną rolę w życiu młodego tenisisty. Relacja między nimi często ma duży wpływ na psychikę dziecka. Dla młodego zawodnika jest to trudny okres gdyż przechodzi on fazę osiągania jak najlepszych wyników sportowych dlatego relacje trenera z rodzicem powinny przybrać formę współpracy i posiadać taką samą filozofię działania. Powinni oni traktować tę relację jako istotny element, który pomoże odnieść sukces przyszłemu tenisiście. W związku z tym aby relacje między trenerem, a rodzicem były odpowiednie trener powinien:

a) na samym początku określić zasady współpracy i wyjaśnić czego oczekuje od zawodnika i rodzica

b) być konsekwentnym w swoich działaniach i ustalić zasady postępowania trenera i rodzica

c) aktywnie włączyć rodziców w rozwój sportowy swojego dziecka, by nie czuli się niepotrzebni

d) panować nad emocjami w trakcie spornych rozmów

e) rozmawiać i tłumaczyć kiedy wystąpią wątpliwości rodzica np. co do formy treningu

f) reagować kiedy zachowanie rodzica ma negatywny wpływ na karierę dziecka

g) mówić, że trenerowi także zależy na sukcesie dziecka dlatego rodzice powinni mu zaufać

h) być wobec rodziców szczerym – jeśli dziecko nie ma predyspozycji oświadczyć to

i) informować rodziców o postępach dziecka oraz wtedy gdy ich nie ma, a następnie ustalić wspólnie nowy plan działania.

czytaj dalej…

Przedmeczowa rozgrzewka mentalna

Wielu ludzi zapewne nigdy nie słyszało o rozgrzewce mentalnej przed meczem. Wielu ludzi także nie zdaje sobie sprawy, że zawodowi sportowcy rozgrzewają się zanim wejdą na kort. Nie zdają sobie sprawy, że cały proces rozgrzewki zaczyna się w szatni, a u niektórych nawet w domu czy w trakcie drogi na mecz. Jest to ważny aspekt przedmeczowy gdyż pozwala wywołać u zawodnika przewagę nad przeciwnikiem zanim mecz się rozpocznie. Bo tak na prawdę mecz zaczyna się jeszcze przed wejściem na kort.

Według Brada Gilberta rozgrzewkę należy zacząć od mózgu gdyż umysł jest tą częścią naszej maszynerii, którą uruchomić najtrudniej. Gracze często zapominają o tej kwestii i całą swoją uwagę poświęcają rozciąganiu, uderzaniu forhendu, bekhendu, voleya czy serwisu. Po czym zaczynają grę nie zdając sobie sprawy iż trwonią swoje największe i najskuteczniejsze dobro jakim jest umysł. Tenisiści powinni wyrobić w sobie nawyk oceniania przeciwnika i myślenia o meczu, zanim pojawią się na korcie. Jeżeli jadą na mecz samochodem, rozgrzewka powinna zacząć się właśnie w nim. Jeżeli idą na kort pieszo, rozgrzewka powinna zacząć się na ulicy. Bez względu na to, w jaki sposób zmierzamy na mecz to rozgrzewka powinna zacząć się w drodze na kort ( Brad Gilbert i Steve Jamison, „Sztuka Wygrywania w Tenisie”, str. 33, Wrocław 2014 ).

czytaj dalej…

PSYCHOLOGICZNE TYPY TENISISTÓW

Tenisiści posiadają różnorodne predyspozycje psychologiczne. Ich postawa i zachowanie wywodzą się z trzech rzeczy: indywidualności, napięcia jaki towarzyszy zawodnikowi na korcie podczas meczu oraz wychowania przez najbliższe otoczenie (rodzina, trener, przyjaciele). Dlatego poniżej postanowiłam przedstawić psychologiczne typy tenisistów:

Muszla – ten typ osobowości nie pokazuje na korcie absolutnie żadnych emocji niezależnie od tego czy wygrywa, czy przegrywa. Tenis dla niego nie wydaje się przyjemną grą, jest czymś, z czym po prostu musisz żyć. Kiedy rośnie napięcie meczowe, ma tendencję do zamykania się w sobie.

Zawodnik muszla nie lubi pokazywać swojej osobowości na korcie, ponieważ czuje się wtedy zakłopotany i brak mu odpowiedniego komfortu w grze. Czasami zazdrości graczom, którzy potrafią być całkowicie sobą, ale sam nie potrafi zachowywać się w ten sposób.

Ulubionymi  przeciwnikami Muszli są gracze, którzy także nie pokazują emocji na korcie. Muszle nie lubią grać z tymi, którzy reagują wyjątkowo żywiołowo i emocjonalnie, gdyż czują się wtedy zastraszeni.

Najsłabszymi emocjami Muszli są emocje, które dają energię, wolę walki, pobudzenie i determinację. Jeśli któreś z tych emocji mu towarzyszy to zamyka je on w sobie.

czytaj dalej…

21 cech mentalnych oraz zachowań na korcie, które powinien posiadać przyszły młody tenisista

To zagadnienie nie należy do najprostszych. Jeszcze kilka lata temu sama do końca nie potrafiłabym tak dokładnie wypowiedzieć się na ten temat pomimo, że osobiście trenowałam tenis od 8 roku życia. Aż trudno uwierzyć, że dopiero praca trenera, baczna obserwacja zachowań moich zawodników i ich rodziców, przeczytanie wielu biografii znanych tenisistów oraz wymienienie się spostrzeżeniami z psychologami sportu i innymi trenerami pozwoliło mi zrozumieć jakie cechy mentalne powinien w znacznej mierze posiadać młody tenisista i jak powinien on zachowywać się na korcie. czytaj dalej…

Na początek coś o mentalnej stronie tenisa…

„Podczas treningów każdy skupia się w 90% na stronie fizycznej, a w 10% na psychicznej, podczas gdy w trakcie zawodów to umysł rządzi w 90%, bo na poziomie mistrzowskim niewiele nas różni”.
Elka Graham, australijska legenda pływania.

Tenis należy do jednych z najtrudniejszych sportów mentalnych (psychologicznych). Rywalizacja w tym sporcie angażuje zawodnika mentalnie w grę przeciwko drugiemu zawodnikowi, a także w grę przeciwko samemu sobie. Wielu z Was zapewne nie zdaje sobie sprawy, że taki stan psychiczny ma bardzo duży wpływ na formę fizyczną zawodnika bez której nie jest on w stanie grać na najwyższym poziomie. Dlatego zarówno stan psychiczny tenisisty jak i jego forma fizyczna powinny ze sobą współgrać.

Jak już wspomniałam  i  zapewne  jeszcze nie raz wspomnę tenis jest trudnym sportem.  Na ten temat wypowiada się m.in. jedna z byłych czołowych zawodniczek Li Na w książce pt. „Pierwsza z miliarda”. Tenisistka uważa, iż tenis to kombinacja różnych czynników, jest to gra o wielu poziomach i aspektach, a także jest to idealna mieszanka siły i strategii, która testuje umiejętności zawodnika pod każdym względem. czytaj dalej…

O CZYM BĘDZIE NINIEJSZY BLOG

Blog swój postanowiłam poświęcić aspektom psychologicznym na korcie i poza nim. Dlaczego? Uważam, że tenis jest jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportu pod względem mentalnym. Dzieje się tak gdyż zawodnik w czasie gry może polegać tylko na sobie. Jeśli jego stan psychiczny zostanie zachwiany podczas trening, meczu czy poza kortem to nie jest on w stanie na 100% wykorzystać swojej formy fizycznej.

 W dzisiejszych czasach trening mentalny powinien być nierozłączną częścią całego procesu szkoleniowego przyszłego tenisisty. Ta dyscyplina sportu wymaga jak najwcześniejszego kontakt  z psychologiem sportu jeśli   z dziecka chcemy zrobić przyszłego mistrza Wielkiego Szlema. Proces szkoleniowy młodego zawodowca wymaga wtedy coraz wcześniejszej specjalizacji i rywalizacji, co wiąże się z nadmiernym stresem. Dlatego w obliczu takiej sytuacji pojawia się potrzeba włączenia do cyklu treningowego odpowiedniego przygotowania (treningu) mentalnego który przez wielu rodziców czy trenerów jest pomijany. czytaj dalej…

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this